Connect with us

Prin Oras

Hai să-l batem pe Danileț. Dar nu chiar așa, să-i rupem maxim un picior, eventual

Alex Campian

Published

on

Hai să-l batem pe Danileț. Dar nu chiar așa, să-i rupem maxim un picior, eventual

Încă suntem proști. Poate voi nu vă simțiți, poate doar eu sunt.Am lucrat cu CSM-ul pe Ghidul cu relația cu mass-media. Am rămas atunci cu falsa impresie ca CSM e un fel de mamă care își iubește ambii copiii: ține și la judecător și la procuror, indiferent dacă restul oamenilor zice că-s prăpădiți, răi, urâți, corupți, CSM e mămos până la proba contrarie.Dar, după cum ziceam, e falsă impresia mea.Ieri au exclus din magistratură un judecător controversat care a cântat în trupe de rock, a făcut coregrafii romantice pe malul mării, s-a adaptat cu succes la tehnologie (în vreme ce încă sunt judecători care apelează la grefieră să intre pe un mail sau să mute rândul trei spații în word) și la platforme online de socializare, pe care le-a folosit pentru latura sa umană și pentru promovarea profesională nu doar a lui ci a unui sistem de justiție care ar trebui să evolueze și să se vindece de rușinea provocată de mulți magistrați ”prea-patriotici”.Acest judecător, care a împărtășit cu lumea și când s-a dat pe tiroliana de la Cheile Turzii, a mai făcut ceva: a mai pus bazele la un proiect la care eu visam de ani de zile – Educație JURIDICĂ în școli, cu speranța că peste 10 ani, noua generație nu-și mai freacă mâinile când văd cătușe, ori aud termenul de dosar penal și reținere pentru 24 de ore, ci poate-şi cântărește apucăturile de frustrat, pentru că toate astea sunt normale în aproape orice stat de pe glob. Așa e și la nemți, francezi, elvețieni, la americani, etc. Și tot de aici s-ar fi născut și speranța că noua generație n-o să meargă ca vaca antreprenoare prin porumb cu gândul că n-o să se prindă nimeni când spala bani cu comenzi fictive și infuzii de capital obținut din infracțiuni. Pentru că se prinde lumea, iar matematica e știință exactă.Dar, mă întorc la Danileț, cel care a militat pentru această materie necesară în școli, atunci când părinții n-au timp și nici cunoștințe să le includă în buna creștere și legile statului în care i-au adus pe copii pe lume. Nu m-a interesat ca personaj atâta timp cât el era la CSM, dar m-a interesat când s-a întors la Tribunalul Cluj, desigur, cu o reputație încărcată ca un camion cu piatră pentru autostradă (adică mai mult decât se arată în talon că poate transporta). S-a întors la Cluj ca fiind omul lui Macovei, gardianul SIPA care ”schimba becuri” și avea la mână toate secretele galaxiei, Justiția Română și alte materiale pe care le-am citit în presa națională.Personal, am avut un scandal cât casa cu Danileț pentru că era un fricos care a spus că sunt unii judecători care beau la aceeași masă cu procurorii, ba care beau și în timpul orelor de program, știți voi, când decid destinele voastre. Îl sunasem atunci pentru o declarație, să aflu cine erau acei oameni.În loc să îi nominalizeze, cum am făcut-o eu cu Doru Dobocan (ex-procuror reputat, devenit consumator de băuturi alcoolice în vreme ce reprezenta DIICOT Cluj), Danileț m-a amenințat că îmi face plângere penală pentru acces ilegal informatic, crezând că i-am spart adresa de mail.Era naiv.A crezut mai degrabă că sunt un soi de hacker decât să vadă adevărul: că l-au pârât magistrații de pe forumul lor intern în care s-a exprimat liber.Nah, aici, colegii lui l-au vrut ”bătut, sau măcar cu un picior rupt”, pentru că m-am trezit că cineva a făcut o sesizare în NUMELE MEU și al lui LIVIU ALEXA la CSM și Inspecția Judiciară, pe care AM ANULAT-O.Știți ce au zis în denunțul formulat în numele meu? Că nu îmi dau adresa din buletin că mi-e frică de faptul că Danileț m-ar ataca și ar fi violent. Că aș vrea să rămân anonimă să nu mă atace pe stradă că i-am făcut acea sesizare.Am descoperit demersul, când mi s-a comunicat de la CSM că Inspecția Judiciară lucrează la denunțul meu. Altfel, nici azi n-aflam și mă trezeam că e pe ordinea de zi cercetat pentru ceva ce eu niciodată n-aș fi formulat la adresa lui.Nah. Dar România funcționează prin complot.Nu aia e problema că Danileț face un tik-tok. Ci că proiectul ăsta cu Educația juridică în școli a stârnit invidia tuturor. Pentru că Danileț a lucrat cu voluntari și a scris o carte absolut superbă pentru elevi. Danileț n-a luat fonduri de la Isus Cristos și nu i-a pus pe stat de plată pe ăia grei din parchete și tribunale. A mers pe lege și a încercat să o facă accesibilă tuturor.Eu de asta cred că a fost exclus aseară. De ciudă că nu dă de mâncare bogaților cu salarii lunare de sute de milioane de euro, dar care își voiau numele rostit de copii în școli. Aceeași boală de care suferea și Ceaușescu.  De ciudă că VeDem just are majusculele de la Vasilică Danileț.Că nimic nu afectează mai mult într-un demers civic și social pentru educația viitoarelor generații ca decapitarea liderului de proiect. Dacă rămâne exclus din magistratură îi și aud pe părinții încuiați cum își scot copiii din proiect: Ce, fă, să învețe copilul meu de la unul dat afară?Închei cu o chestiune: de când e Danileț la Tribunalul Cluj am văzut cele mai controversate și corecte soluții, pe care omul le motivează pe înțelesul tuturor, bă! A ridicat sechestru asigurător în dosare în care procurorul îl cerea de-ampulea și pe termen nelimitat, a ajutat procurorul să-și susțină cauza când miza era importantă: siguranța socială, a înțeles avocatul care și-a argumentat pledoaria cu chestii concrete, nu cu mere din Danemarca și s-a aplecat public și în sala de judecată asupra unui fenomen ce a cuprins tot județul: minorii consumatori de droguri!!!Dați-l afară. Hai să-l batem pe Danileț. Sau? Îi rupem maxim un picior? Că dincolo de frustrări și planurile celor care ”l-au aranjat” pentru două tik-tok-uri, îl simpatizăm?Să nu uitați că în aceeași țară în care Danileț a fost exclus din magistratură pentru  libertatea de exprimare, au rămas în sistem alde magistrați care încă beau la masă cu judecătorii, se văd la câte o nuntă unde fac schimb de corespondență (să nu-i înregistreze careva pe signal și wapp), ori magistrați căsătoriți care povestesc la cină lucruri ce încalcă secretul profesional, care dau informații adversarului, etc. 

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Actualitate

Peste 350 de vizitatori au descoperit deja expoziția „Under Construction” din șantierul RIVUS

Dani Muresan

Published

on

Expoziția „Under Construction”, organizată de RIVUS în parteneriat cu Universitatea de Artă și Design din Cluj-Napoca, continuă să atragă publicul într-unul dintre cele mai spectaculoase spații industriale aflate în transformare din oraș.

Peste 350 de vizitatori au descoperit deja expoziția găzduită în Hala cu Arcade, una dintre clădirile păstrate de pe fosta platformă industrială Carbochim. Spațiul face parte din viitorul proiect RIVUS și va deveni, după restaurare și reconversie, un centru dedicat artelor performative și inițiativelor culturale.

Până atunci, hala oferă publicului o experiență rară: întâlnirea dintre artă, arhitectură, patrimoniu industrial și un șantier aflat în plină transformare.

Artă într-un spațiu care se transformă odată cu orașul

Expoziția are loc chiar în interiorul șantierului RIVUS, proiectul dezvoltat de IULIUS și Atterbury Europe, care va transforma fosta platformă Carbochim într-o nouă destinație urbană pentru comunitate.

Contextul face ca vizita să fie una diferită față de o expoziție clasică. Publicul descoperă lucrări de artă contemporană într-un spațiu industrial autentic, înainte ca acesta să intre într-un amplu proces de restaurare și să primească o nouă funcțiune culturală.

Lucrările sunt realizate de studenți și artiști ai Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca și explorează memoria locului, trecutul industrial al platformei Carbochim și transformările prin care trece zona.

Picturi, fotografii, sculpturi și instalații propun perspective diferite asupra modului în care un spațiu industrial poate fi păstrat, reinterpretat și reintegrat în viața orașului.

Hala cu Arcade, viitor reper cultural în cadrul RIVUS

Hala cu Arcade este una dintre clădirile de patrimoniu industrial păstrate în cadrul proiectului RIVUS. În viitor, aceasta va deveni un centru pentru artele performative și pentru inițiative culturale, integrat într-un proiect amplu de regenerare urbană.

Prin expoziția „Under Construction”, publicul are ocazia să vadă acest spațiu într-un moment de tranziție, între istoria fostei fabrici și viitorul său rol în comunitate.

Curatorul expoziției, prof. univ. dr. Liviu-Florian Ștefan, rectorul Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca, spune că tocmai caracterul temporar al acestui moment dă forță proiectului.

„Spațiul acesta este atât de spectaculos și de generos pentru ceea ce va urma. Am avut ideea de a organiza o expoziție aici și ne bucurăm că a fost primită cu deschidere de echipa RIVUS. Ne-am dorit să facem ceva ce nu se întâmplă foarte des și, mai ales, ceva ce nu va mai putea fi făcut în aceeași formă altădată. Este limpede că nu mai putem exista separat: arta, business-ul, dezvoltarea și industria trebuie să coexiste și să colaboreze, pentru că avem nevoie unii de alții”, a declarat acesta.

Studenții UAD au reinterpretat memoria fostei fabrici Carbochim

Pentru studenții implicați, proiectul a însemnat mai mult decât realizarea unor lucrări într-un spațiu neconvențional. Procesul de creație a inclus documentare, explorarea istoriei locului și încercarea de a aduce în prim-plan poveștile oamenilor care au lucrat de-a lungul timpului în fabrica de abrazive Carbochim.

Multe dintre lucrări pornesc de la elementele definitorii ale spațiului industrial: structuri metalice, suprafețe brute, urme ale fostei activități și atmosfera specifică unei hale aflate între trecut și viitor.

Rezultatul este o expoziție care nu doar ocupă temporar un spațiu industrial, ci îl pune în valoare și îl transformă într-un punct de dialog între artiști, public și oraș.

Cum poate fi vizitată expoziția „Under Construction”

Expoziția poate fi vizitată până pe 26 iunie 2026, în Hala cu Arcade din incinta RIVUS Cluj-Napoca, de pe strada Porțelanului C33.

Accesul este gratuit, însă se face exclusiv pe bază de programare prealabilă, în grupuri organizate și însoțite de personal autorizat, deoarece expoziția se află într-un șantier activ.

Programul de vizitare este miercuri, joi și vineri, între orele 17:00 și 19:00.

Înscrierile se fac online aici:
https://inscriereunderconstruction.netlify.app/

Despre RIVUS

RIVUS este dezvoltat de companiile IULIUS și Atterbury Europe și reprezintă cel mai amplu proiect de regenerare urbană aflat în dezvoltare în România. Proiectul presupune transformarea fostei platforme industriale Carbochim într-o nouă destinație pentru comunitate, cu funcțiuni de retail, cultură, entertainment, birouri, restaurante, servicii și spații dedicate timpului liber.

Investiția depășește 550 de milioane de euro și include reconversia a două clădiri de patrimoniu industrial, amenajarea unui parc de 52.000 mp, accesibilizarea malului Someșului și realizarea unor noi conexiuni de mobilitate pentru oraș.

Prin expoziția „Under Construction”, RIVUS arată încă din această etapă direcția proiectului: păstrarea memoriei industriale a locului și transformarea fostei platforme Carbochim într-un spațiu deschis comunității.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Eveniment

O seară de poveste în inima Clujului: magia operetei revine la Palatul Bánffy într-un concert spectaculos sub cerul verii

Diana Petrescu

Published

on

Cluj-Napoca se pregătește să găzduiască unul dintre cele mai elegante și emoționante evenimente culturale ale verii. Pe 5 iulie 2026, curtea fermecătoare a Palatului Bánffy va răsuna din nou de acordurile celor mai iubite operete, în cadrul celei de-a VIII-a ediții a Concertului de la Palatul Bánffy – un eveniment care a devenit deja o tradiție culturală emblematică pentru oraș.

Există seri care trec neobservate și există seri care rămân în suflet pentru totdeauna. Concertul de la Palatul Bánffy face parte din cea de-a doua categorie. Nu este doar un spectacol muzical, ci o experiență care reunește generații, familii și prieteni într-un decor de poveste, unde muzica, arhitectura și emoția se întâlnesc într-o armonie perfectă.

Când istoria și muzica creează magie

Palatul Bánffy, una dintre cele mai frumoase clădiri baroce din Transilvania, oferă cadrul ideal pentru o astfel de seară specială. Curtea interioară, încărcată de istorie și eleganță, se transformă pentru câteva ore într-o scenă în aer liber unde publicul este invitat să descopere farmecul operetei într-o atmosferă unică.

Pe măsură ce soarele apune peste centrul istoric al Clujului, iar luminile serii îmbracă palatul într-o aură romantică, primele acorduri muzicale vor transporta spectatorii într-o lume a rafinamentului, a iubirii și a poveștilor nemuritoare.

Cele mai frumoase operete, într-un program excepțional

Ediția din acest an aduce în fața publicului creațiile unor compozitori legendari care au definit istoria operetei europene: Huszka Jenő, Kálmán Imre și Lehár Ferenc.

Programul artistic a fost conceput de Plesa Róbert, care a realizat o selecție atentă și echilibrată, îmbinând cele mai cunoscute și iubite arii cu adevărate bijuterii muzicale mai rar interpretate pe scenă. Astfel, atât iubitorii genului, cât și cei care descoperă opereta pentru prima dată vor avea parte de surprize și momente memorabile.

Artiști de prestigiu din Transilvania și invitați speciali din Budapesta

Pe scena amplasată în curtea Palatului Bánffy vor urca artiști apreciați din Cluj și din întreaga Transilvanie:

  • Kolcsár Katalin
  • Modra Noémi
  • Rétyi Zsombor
  • Peti Tamás Ottó
  • Rigmányi István
  • Plesa Róbert

Evenimentul va avea și doi invitați de onoare care conferă o dimensiune internațională serii.

Publicul va avea ocazia să o asculte pe Fischl Mónika, laureată a prestigiosului Premiu Kossuth și una dintre cele mai apreciate artiste ale Teatrului de Operetă din Budapesta, alături de Ninh Duc Hoang Long, tenor recunoscut pe scene importante din Europa și Asia pentru vocea sa impresionantă și interpretările sale spectaculoase.

O rampă de lansare pentru noile generații

Unul dintre cele mai frumoase aspecte ale acestui concert este susținerea tinerelor talente. Organizatorii oferă și în acest an șansa unor artiști aflați la început de drum să urce pe aceeași scenă alături de nume consacrate.

Astfel, două eleve talentate ale Școlii de Măiestrie KvintEsszencia, Biró Anna și Somogyi Eszter, vor avea ocazia să își demonstreze talentul în fața unui public numeros și exigent.

Muzică, dans și spectacol vizual

Concertul nu va fi doar o experiență auditivă, ci și una vizuală. Coregrafiile spectaculoase semnate de Vlad Sebastian vor aduce un plus de eleganță și dinamism întregului eveniment.

Acompaniamentul muzical va fi asigurat de o orchestră de cameră de înalt nivel artistic, coordonată de concertmaestrul Gyenge Zoltán Balázs, garantând astfel o interpretare impecabilă a fiecărei lucrări.

O gazdă care va conduce publicul prin universul operetei

Seara va fi prezentată de actrița Fodor Réka, care prin farmecul, eleganța și naturalețea sa va ghida spectatorii prin universul fascinant al operetei, oferind context și povești care vor transforma fiecare moment într-o experiență și mai profundă.

Un eveniment pe care nu trebuie să îl ratezi

Într-o perioadă în care cultura autentică devine tot mai prețioasă, Concertul de la Palatul Bánffy reprezintă o invitație la frumusețe, emoție și conexiune umană.

Fie că sunteți pasionați de muzica clasică, iubitori ai operetei sau pur și simplu căutați o experiență deosebită într-o seară de vară, acest eveniment promite să ofere momente de neuitat într-unul dintre cele mai spectaculoase decoruri din Cluj-Napoca.

Pe 5 iulie 2026, lăsați-vă purtați de muzică, sub cerul liber, în inima orașului.

Informații eveniment

📅 Data: 5 iulie 2026
📍 Locația: Curtea Palatului Bánffy, Cluj-Napoca
🎼 Eveniment: Concertul de la Palatul Bánffy – Ediția a VIII-a

Bilete

Biletele pot fi achiziționate online de aici:

👉 https://eventbook.ro/music/bilete-banffy-palotakoncert-8?hall=palatul-banffy-cluj-napoca

Rezervă-ți locul din timp și fii parte din una dintre cele mai elegante seri culturale ale verii clujene!

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

Transilvania Healing Center repune Clujul pe harta Europei printr-o abordare inovatoare a sănătății integrative și terapiilor prin frecvență

Stefania Heinz

Published

on

Locul unde speranța întâlnește inovația

Într-o lume în care tot mai mulți oameni se confruntă cu oboseală cronică, stres, anxietate, probleme digestive, afecțiuni inflamatorii și provocări de sănătate care le afectează calitatea vieții, mulți caută răspunsuri dincolo de abordările convenționale. Caută soluții care să privească omul ca întreg, să înțeleagă cauzele dezechilibrelor și să ofere o perspectivă nouă asupra stării de bine.

La Cluj-Napoca, un oraș recunoscut pentru inovație, educație și dezvoltare, Transilvania Healing Center își propune să aducă o nouă perspectivă asupra sănătății integrative, atrăgând anual persoane din întreaga țară și din străinătate interesate de evaluări complexe și terapii non-invazive bazate pe tehnologii moderne.

Pentru mulți dintre cei care îi trec pragul, experiența începe cu o întrebare simplă:

„Dacă există o altă cale?”

Povestea care a inspirat un proiect unic

În spatele Transilvania Healing Center se află o experiență profund personală.

După ani întregi de căutări, provocări și încercări de a-și recăpăta echilibrul, antreprenorul Sorin Gadola a descoperit importanța unei abordări integrate asupra sănătății. Experiența sa personală l-a determinat să exploreze metode complementare de susținere a organismului, punând accent pe stilul de viață, alimentație, evaluări funcționale și terapii cu frecvente.

Din această căutare s-a născut o viziune.

O viziune care avea să aducă la Cluj concepte și tehnologii întâlnite în centre internaționale de sănătate integrativă și care să ofere oamenilor șansa de a privi sănătatea dintr-o perspectivă diferită.

Astfel a luat naștere Transilvania Healing Center.

O experiență diferită pentru pacienți

Mulți dintre cei care ajung aici spun același lucru:

„Pentru prima dată am simțit că cineva încearcă să privească imaginea de ansamblu.”

Nu doar simptomul.

Nu doar rezultatul unei analize.

Nu doar problema de moment.

Ci întreaga persoană.

În cadrul centrului sunt utilizate tehnologii moderne de evaluare și monitorizare care contribuie la identificarea dezechilibrelor funcționale și la realizarea unor programe personalizate.

Aceste informații sunt integrate într-o abordare complexă care poate include recomandări nutriționale, modificări ale stilului de viață, suplimente și terapii complementare.

Pentru mulți oameni, simplul fapt că aceste evaluări sunt non-invazive reprezintă un avantaj important.

Oameni care vin cu speranță

Printre cei care ajung la Transilvania Healing Center se află persoane de toate vârstele.

Părinți care își doresc să exploreze soluții complementare pentru copiii lor.

Adulți care se confruntă de ani de zile cu probleme digestive, balonare, reflux, oboseală sau stres permanent.

Persoane care caută să înțeleagă mai bine dezechilibrele asociate proceselor inflamatorii și provocărilor autoimune.

Oameni care au trecut prin numeroase consultații și care simt că încă nu au găsit răspunsurile pe care le caută.

Pentru mulți dintre ei, cea mai mare schimbare nu este doar una fizică.

Este emoțională.

Este sentimentul că există încă speranță.

Că există încă opțiuni.

Că există încă oameni care îi ascultă.

Tehnologia și viitorul sănătății integrative

În ultimii ani, interesul pentru terapiile complementare și pentru tehnologiile de evaluare non-invazivă a crescut la nivel mondial.

Tot mai mulți oameni caută metode prin care să înțeleagă mai bine modul în care funcționează organismul lor și cum pot contribui activ la propria stare de bine.

Transilvania Healing Center face parte din această nouă generație de centre care combină tehnologia, evaluarea complexă și abordarea personalizată.

Nu există două persoane identice.

Nu există două istorii de sănătate identice.

De aceea, fiecare pacient este privit ca un caz unic.

Clujul devine o destinație pentru sănătatea integrativă

Ani la rând, Clujul a fost cunoscut pentru universități, IT, inovație și marile evenimente internaționale.

Astăzi, prin proiecte precum Transilvania Healing Center, orașul își consolidează poziția și în domeniul sănătății integrative.

Pacienți din diferite colțuri ale lumii aleg să viziteze Clujul pentru a descoperi această abordare modernă, centrată pe om și pe nevoile sale individuale.

Pentru mulți dintre ei, experiența nu înseamnă doar o vizită la o clinică.

Înseamnă începutul unei noi perspective asupra propriei sănătăți.

Mai mult decât o clinică

Transilvania Healing Center nu își propune să fie doar un centru de evaluare și terapii complementare.

Își propune să fie un loc în care oamenii găsesc răspunsuri.

Un loc în care sunt ascultați.

Un loc în care sănătatea este privită în ansamblu.

Un loc în care tehnologia, experiența și grija pentru pacient se întâlnesc.

Iar pentru mulți dintre cei care îi trec pragul, acesta este motivul pentru care revin.

Pentru că uneori, cea mai mare schimbare începe atunci când cineva îți oferă șansa să privești sănătatea dintr-o perspectivă complet nouă.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

RO-ALERT de vreme severă în Cluj: Autoritățile avertizează populația să evite deplasările

Maria Costea

Published

on

Clujenii au primit miercuri, 11 iunie, un mesaj RO-ALERT de tip „Alertă Extremă”, emis din cauza fenomenelor meteorologice periculoase prognozate pentru următoarele ore. Avertizarea vizează întreg județul Cluj și anunță condiții severe de instabilitate atmosferică, cu risc crescut pentru populație și bunuri.

Potrivit mesajului transmis prin sistemul RO-ALERT, în intervalul 11 iunie, ora 12:00 – 12 iunie, ora 10:00, sunt așteptate averse torențiale cu acumulări de apă între 40 și 60 de litri pe metru pătrat, intensificări puternice ale vântului cu viteze cuprinse între 70 și 90 km/h, vijelii și căderi de grindină de dimensiuni medii.

Autoritățile atrag atenția că aceste fenomene pot produce pagube materiale, pot afecta traficul rutier și pot crea situații periculoase pentru persoanele aflate în aer liber. În acest context, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Cluj recomandă cetățenilor să limiteze deplasările la strictul necesar și să evite zonele expuse riscurilor.

Recomandările autorităților

Pentru a preveni incidentele, populația este sfătuită să:

  • Evite deplasările în timpul manifestării fenomenelor severe;
  • Se adăpostească în clădiri sigure și să evite spațiile deschise;
  • Nu staționeze sub copaci, stâlpi de electricitate sau panouri publicitare;
  • Asigure obiectele care pot fi luate de vânt de pe balcoane și din curți;
  • Urmărească informațiile și actualizările transmise de autorități.

Meteorologii avertizează că precipitațiile abundente pot provoca acumulări importante de apă în zonele joase, iar rafalele puternice de vânt pot duce la ruperea unor arbori sau la avarierea infrastructurii.

Autoritățile rămân în alertă

Echipajele de intervenție din cadrul ISU Cluj sunt pregătite să acționeze în cazul producerii unor situații de urgență generate de vremea severă. Cetățenii sunt încurajați să respecte recomandările oficiale și să apeleze numărul unic de urgență 112 doar în situații care necesită intervenție imediată.

Avertizarea rămâne în vigoare până joi dimineață, la ora 10:00, perioadă în care condițiile meteo pot deveni periculoase în mai multe zone ale județului Cluj.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

Grigorescu intră în șantier, iar circulația se schimbă serios în zona Someșului

Anamaria Ioana

Published

on

Iată un articol potrivit pentru Facebook, site local de știri sau postare informativă:

Grigorescu intră în șantier, iar circulația se schimbă serios în zona Someșului

Începând cu 8 iunie, zona Grigorescu intră într-o nouă etapă de lucrări care va afecta semnificativ traficul rutier și transportul public.

Autoritățile demarează construcția podului provizoriu care va asigura legătura dintre Splaiul Independenței și Bulevardul 1 Decembrie 1918, o soluție necesară pentru desfășurarea lucrărilor din zonă și menținerea conexiunii între cele două maluri ale Someșului.

Șoferii trebuie să se pregătească pentru restricții de circulație, închideri temporare de străzi și modificări importante ale traseelor de transport public. Mai multe linii de autobuz vor circula pe rute alternative, iar accesul în anumite zone va fi limitat pe durata șantierului.

Potrivit estimărilor, lucrările și restricțiile aferente vor rămâne în vigoare până la finalul lunii iulie, perioadă în care traficul din cartierul Grigorescu și din zona Someșului va fi semnificativ influențat.

Șoferii sunt sfătuiți să își planifice din timp deplasările și să utilizeze rute alternative pentru a evita aglomerația.

Lucrările vor afecta semnificativ circulația rutieră și transportul public până în data de 29 iulie, perioadă în care șoferii și călătorii trebuie să se aștepte la restricții importante în zonă.

Ce străzi vor fi afectate

Autoritățile au anunțat următoarele măsuri:

• Închiderea totală a străzii George Coșbuc, pe tronsonul dintre Splaiul Independenței și Aleea Stadionului.
• Restricționarea circulației pe banda 1 de pe Splaiul Independenței, pe sensul dinspre Pod Napoca spre Pod Garibaldi.
• Restricționarea circulației pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, pe sensul dinspre strada Giuseppe Garibaldi spre Pod Napoca, unde traficul se va desfășura alternativ pe o singură bandă.

Pentru șoferii care vin dinspre Plopilor și Podul Garibaldi spre centrul orașului, ruta alternativă recomandată este: Pod Garibaldi – Splaiul Independenței – strada Uzinei Electrice – Aleea Stadionului – strada George Coșbuc.

Modificări importante pentru transportul public

Lucrările vor afecta și transportul în comun. Liniile 30, M26 și 54N vor circula pe trasee deviate, iar mai multe stații vor fi suspendate temporar. Printre acestea se numără Cluj Arena, Hotel Radisson, Chios și Splaiul Independenței. În schimb, vor fi introduse stații alternative pe strada Uzinei Electrice și în zona Aleea Stadionului.

Vestea bună pentru locuitorii cartierului Grigorescu este că liniile 26, 26L, 27, 28, 28B, 41 și 44, precum și tramvaiele 101 și 102, vor circula pe traseele obișnuite.

Autoritățile recomandă șoferilor să își planifice din timp deplasările și să folosească rute alternative pentru a evita aglomerația din zona șantierului.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era

Era