Connect with us

Eveniment

Tricoul și mănușile lui Duckadam au fost vândute la o licitație, iar banii vo fi folosiți pentru rechizite şcolare. Cine le-a adjudecat

Stefania Heinz

Published

on

Tricoul și mănușile lui Duckadam au fost vândute la o licitație, iar banii  vo fi folosiți pentru rechizite şcolare. Cine le-a adjudecat


Tricoul și mănușile fostului portat stelist Helmut Duckadam au fost scoase la licitație în cadrul campaniei „Împreună pentru educaţie”, iar banii vor fi folosiţi pentru achiziţionarea de rechizite şcolare pentru elevi.
Un tricou şi o pereche de mănuşi semnate de renumitul portar de fotbal Helmut Duckadam, scoase la licitaţie online de către Asociaţia Şcoala de Gimnastică Liviu Botoş din Sfântu Gheorghe în cadrul campaniei „Împreună pentru educaţie”, au fost adjudecate de Cristian Denes din judeţul Harghita.

Acesta a oferit 1010 lei pentru cele două obiecte, iar banii vor fi folosiţi pentru achiziţionarea de rechizite şcolare pentru elevi.

Cristian Denes, de profesie poliţist, a declarat că s-a alăturat acestei campanii impresionat de efortul pe care antrenorul Liviu Botoş îl face pentru promovarea gimnasticii artistice şi pentru dezvoltarea sănătoasă a copiilor, atât din punct de vedere fizic, cât şi intelectual, dar şi pentru că tatăl său a fost profesor şi l-a crescut în spiritul ataşamentului şi respectului faţă de educaţie, muncă şi sport. De altfel, harghiteanul, în vârstă de 45 de ani, a fost arbitru de fotbal şi este pasionat şi de atletism, participând la numeroase curse naţionale şi internaţionale de semimaraton şi maraton.

El a menţionat, totodată, că şi-a dorit foarte mult cele două obiecte scoase la licitaţie, deoarece are o admiraţie deosebită faţă de Helmut Duckadam, care a scris istorie la Sevilla în 1986, când a apărat toate cele patru lovituri de la 11 metri în finala Cupei Campionilor Europeni, aducând trofeul la Bucureşti.

„Mă bucur dacă am putut ajuta, respectele mele celor implicaţi în această cauză nobilă şi mă onorează să vă ştiu, Domn Profesor”, a scris Cristian Denes, pe pagina de Facebook Şcoala Botoş Liviu.

Tricoul licitat este o replică a celui purtat de Helmut Duckadam în finala Cupei Campionilor Europeni de la Sevilla, iar atât acesta, cât şi mănuşile HD86 Black & White poartă semnătura olografă a celebrului portar şi mesajul “Împreună pentru educaţie”, fiind însoţite de un certificat de autenticitate.

„Felicit iniţiatorii acestei acţiuni şi Şcoala Botoş Liviu pentru această acţiune! Scopul acestei licitaţii merită toate aplauzele, la fel şi cei care au licitat pentru produsele marca #Hduckadam86, semnate olograf de subsemnatul”, a scris Helmut Duckadam pe aceeaşi pagină de socializare.

Proiectul „Împreună pentru educaţie” a fost lansat cu ocazia concursului de gimnastică artistică Cupa “Moş Nicolae”, care se desfăşoară sâmbătă şi duminică la Sala Sporturilor “Szabo Kati” din Sfântu Gheorghe şi la care participă copii de la cluburi sportive din Bucureşti, precum şi din judeţele Mureş, Bistriţa-Năsăud, Braşov şi Covasna. Intrarea publicului este liberă, dar organizatorii au făcut un apel către spectatori să doneze rechizite şcolare.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic, județul Cluj. Un copil de doar 2 ani și 7 luni și-a pierdut viața după ce a fost lovit de un ansamblu de vehicule format din autoturism și remorcă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, două echipaje SMURD din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca, dintre care unul de terapie intensivă mobilă, au fost mobilizate de urgență la locul accidentului. La fața locului a fost solicitat și un elicopter SMURD pentru sprijin medical aerian.

Copilul a fost găsit în stop cardio-respirator, iar echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare. Din păcate, în ciuda tuturor eforturilor depuse, medicii au fost nevoiți să declare decesul micuțului.

Conform Poliției Cluj, accidentul s-a produs în jurul orei 18:45. Primele cercetări arată că un bărbat în vârstă de 43 de ani, aflat la volanul unui vehicul cu remorcă, l-ar fi accidentat pe copilul care se afla în apropierea Drumului Comunal 114 (DC114). Circumstanțele exacte urmează să fie stabilite în cadrul anchetei.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ.

Poliția continuă cercetările pentru a clarifica toate aspectele privind modul în care s-a produs tragedia.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Săvădisla, Cluj: Bărbatul prins între fiarele contorsionate a murit

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc în localitatea Săvădisla, județul Cluj. Un bărbat de aproximativ 60 de ani, aflat în autoturismul implicat în coliziunea cu un autocamion, și-a pierdut viața.

Victima a fost găsită încarcerată, în stop cardio-respirator, între fiarele contorsionate ale mașinii. Pompierii Detașamentului 2 Cluj-Napoca au intervenit de urgență, reușind să-l extragă din autoturism. În ciuda eforturilor medicilor de a-l resuscita, bărbatul nu a mai putut fi salvat.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca intervin în aceste momente la un grav accident rutier petrecut pe raza localității Săvădisla. În accident au fost implicate un autocamion și un autoturism”, a transmis ISU Cluj.

Circumstanțele exacte ale impactului urmează să fie stabilite de către polițiști. Traficul în zonă a fost restricționat temporar.

Sursa: ISU Cluj / Radio Cluj

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Florești: Fetiță de 12 ani lovită pe trecerea de pietoni. A fost intubată și transportată de urgență la spital

Alex Campian

Published

on

O fetiță de doar 12 ani a fost grav rănită marți seara, în jurul orei 21:25, după ce a fost lovită de un autoturism pe trecerea de pietoni de pe DN1 E60, în zona Metro din Florești, județul Cluj. Incidentul a provocat o intervenție medicală de urgență, copila fiind intubată la fața locului și transportată în stare critică la spital de către o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Cluj, accidentul s-a produs în momentul în care un tânăr de 24 de ani, din Oradea, care conducea un autoturism pe direcția Gilău – Cluj-Napoca, a surprins și accidentat grav minora care traversa regulamentar pe trecerea de pietoni.

„Din primele cercetări, a reieşit că un tânăr de 24 de ani din municipiul Oradea, în timp ce conducea un autoturism din direcția Gilău spre Cluj-Napoca, ar fi acroşat o minoră de 12 ani din comuna Florești, aflată în traversarea drumului public pe trecerea pentru pietoni”, au transmis reprezentanții IPJ Cluj.

Polițiștii continuă ancheta pentru a stabili circumstanțele exacte ale accidentului. Impactul a fost extrem de violent, iar starea fetiței este în continuare una critică, medicii depunând toate eforturile pentru a-i salva viața

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom