Connect with us

Prin Oras

Democrația este un miel bine înarmat la cină cu lupii. Dar nu despre democrație va fi vorba în Ucraina

Alex Campian

Published

on

Actualitate pe înţelesul lui Rareş Bogdan: România suportă de peste trei decenii invazia de jos în sus a derbedeilor politici

În cursul zilei de luni, președintele american, Joe Biden, a avut o videoconferință cu mai mulți lideri europeni pe subiectul crizei din Ucraina. Discuțiile s-au axat pe manevrele militare agresive ale Federației Ruse în proximitatea flancului estic al NATO.Polonia a fost reprezentată la videoconferința cu președintele american de către președintele Andrzej Duda.România a fost reprezentată de NIMENI – în ciuda faptului că s-a discutat despre securitatea pe flancul estic al Alianței din care facem parte. Nici președintele Klaus Iohannis și nici un alt lider politic român nu a participat din partea țării noastre la discuții, asta deși România, ca și Polonia, sunt și aliații-cheie ai Statelor Unite pe Flancul Estic și reprezintă, zice-se, ”hub-uri de securitate în regiune”.Ar putea părea interesant faptul că la discuția cu Biden a participat și ”iuda” Uniunii Europene, cancelarul Germaniei, Olaf Scholz. Dar o fi vrut și Biden să înțeleagă care mai e salariul de la GAZPROM pe care-l încasează fostul cancelar Schroeder și de ce a făcut praf Angela Merkel independența energetică a Germaniei. Dacă e rost de închis gazoductul Nord Stream 2 în cazul în care Rusia atacă Ucraina. Și cum mai stăm cu centralele nucleare și care e ”gheșeftul” Germaniei în relația de concesii cu Rusia.Deci au cam avut ce discuta în compania selectă a lui Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO, Ursula von der Leyen, președintele Comisiei Europene, Charles Michel, președintele Consiliului European, Emmanuel Macron, președintele Franței și Mario Draghi, premierul Italiei.N-a participat nici cancelarul Austriei, dar el stă bine cu fundul pe petrolul și gazul României (pardon, al OMW), e în centrul Europei, iar Viena oricum a fost placa turnantă a spionajului în timpul Războiului Rece și austriecii mai că ar fi vrut să fie cu rușii ”eliberatori” după cel de-al doilea Măcel Mondial. Deci nu se grăbește.Cum nici Klaus Iohannis nu se grăbește. El în weekend și-a convocat schiurile pe pârtie, pe undeva prin munții României, în loc să convoace necesara ședință CSAT pentru a discuta urgența din flancul estic al Alianței și Uniunii Europene. Și o fi uitat să pună un bilețel, cu numărul de telefon la care poate fi găsit, în parbrizul mașinii SPP lăsate pe avarii în parcare.Râdem și glumim, dar nu ar trebui să fie râsul nostru. În primul rând, desi pare că negocierile dintre Rusia și SUA (că Putin, șmecher, a cam șuntat Alianța Nord-Atlantică la nivel de PR de la discuții) par a fi la faza de birocrație, ”tratatul”care (chipurile) se discută e cam ”ultimatum”. Este despre cum dorește Putin să arate arena internațională. Este despre cât timp își mai poate arăta mușchii și cu cât success, sau despre cum va fi găsit acasă în ziua în care va zbura pe fereastră (pardon, de la putere).Să ne întoarcem puțin în 15 decembrie anul trecut. Este data la care rușii i-au înmânat unui trimis special american (nu NATO) un proiect de tratat. Două zile mai târziu, într-un exercițiu straniu de transparență, documentele au fost făcute publice pe site-ul MAE al Rusiei. Erau atât de inacceptabile încât au fost  respinse, atât de NATO cât și de Casa Albă. Ulterior însă, americanii anunță că vor discuta cu rușii, pornind de la documentele avansate de aceștia.Păi?Discutăm despre un text în care, oricât ai vrea să fii un doritor de pace, care să vrea negocieze ceva, fiecare articol, fiecare paragraf, încalcă principii de drept internațional. Nu este un text juridic, ci un program de expansiune al Rusiei lui Putin, în care acesta dictează ce vor mușchii lui, practic revenirea Alianței la situația din 1997, abandonarea țărilor est-europene în sfera de influență a spațiului ex-sovietic, ca și când ”1989” nici n-ar fi existat.La 30 de ani de când ”Imperiul Răului” a colapsat, Putin pune din nou muzica Războiului Rece la megafon.Dar, ce se face Putin că uită (dar nu uită), este că SUA, până la agresiuanea contra și anexarea Crimeei nu și-a desfășurat trupe suplimentare pe flancul estic. Abia după 2014, deci după agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, NATO a adoptat decizii privind consolidarea flancului estic. Care flanc a rămas până astăzi, prea puțin consolidat, în fața amenințărilor Rusiei.Să zicem că ce se întâmplă azi este calea ”naturală” în care Rusia se dezvoltă și-și face ”reformele” pentru a avea puterea să se ducă peste alții, de peste 300 de ani, învățând din înfrângeri. Ar fi semnalul că Putin se simte cu ”arsenalul” armat și economic refăcut și capabil să-l țină de-o cafteală generală care să-i mai aducă de-o expansiune ceva, de-o sferă de influență, ceva. A scos nebunii la atac pe tabla de șah a marilor puteri ce-și pot împărți lumea, să arate că și el e Rege, un centru major de putere, nu numai SUA. De aceea a făcut și face tot posibilul să negocieze direct cu Casa Albă, ca de la egal la egal. Mai ales că stă cu ”prietena” China în coaste, care poftește la resursele naturale din Siberia, ”pohta ce și-a pohtit-o”.Prin urmare, urmează o nouă împărțire a lumii, un nou pact Ribbentrop-Molotov (cu Germania pe post de țucălarul Rusiei)? Va fi război?Din păcate, ca de obicei, frica va dicta viitoarele decizii. Iar în politica externă și de securitate, frica joacă un rol important, decisiv, în luarea deciziilor.America e divizată și se vede. Se vede după cum americanii trag de timp. Parcă ar fi obligați să negocieze și o fac numai de teamă să nu fie făcuți responsabili de o agresiune a Rusiei împotriva Ucrainei. ”Democrații” de la Washington nu prea vor să conducă lumea. O cam țin pe hipstereală, ”beleme”-uri, ”mitu”-uri, ”metavers”-uri, excursii spațiale. Par că nu mai vor să fie vioara întâi la ținutul armei în mână. Nu mai vor să fie jandarmii mondiali. O fi băgat frica în ei lungul șir de teroriști islamici pe care-i tot înfrâng de vreo 30 de ani. S-or fi săturat de atâta nerecunoștință și ură din partea celor cărora le-au salvat fundul de la sclavie. Habar nu am.Dar acum se discută ”coaliții cu geometrie variabilă”: cu Marea Britanie și Germania în Europa, în fața agresiunii Rusiei – numai că Germania nu e deloc de încredere. Cu Japonia și Australia în Pacific. Apoi e problema Chinei cu Taiwanul, a Coreii de Nord cu cea de Sud, a Turciei cu Grecia – nu se mai termină conflictele latente, sau în desfășurare. Armele vorbesc, muzele fac pe ele tratate și înțelegeri. Oamenii mor – și aici e tragedia.Tata îmi zicea că la o negociere este ca atunci când doi bărbați se strâng de ”ouă”. Care strange mai tare și care rezistă mai mult câștigă.Nu sunt strateg și nici Adevăratul Nepot al Adevăratei Mame Omida să vă pot zice dacă va fi război sau nu (cândva, cumva, tot se va găsi un nebun nedat la timp jos de la putere și care să declanșeze unul). Vă zic ce văd: văd Crimeea, un ”ou” vizibil și care poate fi recunoscută ca aparținându-i Rusiei (plus ridicarea unor sancțiuni).Și mai văd un ”ou” lipsă în zonă: Klaus Iohannis.Și, gata!

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Actualitate

Peste 350 de vizitatori au descoperit deja expoziția „Under Construction” din șantierul RIVUS

Dani Muresan

Published

on

Expoziția „Under Construction”, organizată de RIVUS în parteneriat cu Universitatea de Artă și Design din Cluj-Napoca, continuă să atragă publicul într-unul dintre cele mai spectaculoase spații industriale aflate în transformare din oraș.

Peste 350 de vizitatori au descoperit deja expoziția găzduită în Hala cu Arcade, una dintre clădirile păstrate de pe fosta platformă industrială Carbochim. Spațiul face parte din viitorul proiect RIVUS și va deveni, după restaurare și reconversie, un centru dedicat artelor performative și inițiativelor culturale.

Până atunci, hala oferă publicului o experiență rară: întâlnirea dintre artă, arhitectură, patrimoniu industrial și un șantier aflat în plină transformare.

Artă într-un spațiu care se transformă odată cu orașul

Expoziția are loc chiar în interiorul șantierului RIVUS, proiectul dezvoltat de IULIUS și Atterbury Europe, care va transforma fosta platformă Carbochim într-o nouă destinație urbană pentru comunitate.

Contextul face ca vizita să fie una diferită față de o expoziție clasică. Publicul descoperă lucrări de artă contemporană într-un spațiu industrial autentic, înainte ca acesta să intre într-un amplu proces de restaurare și să primească o nouă funcțiune culturală.

Lucrările sunt realizate de studenți și artiști ai Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca și explorează memoria locului, trecutul industrial al platformei Carbochim și transformările prin care trece zona.

Picturi, fotografii, sculpturi și instalații propun perspective diferite asupra modului în care un spațiu industrial poate fi păstrat, reinterpretat și reintegrat în viața orașului.

Hala cu Arcade, viitor reper cultural în cadrul RIVUS

Hala cu Arcade este una dintre clădirile de patrimoniu industrial păstrate în cadrul proiectului RIVUS. În viitor, aceasta va deveni un centru pentru artele performative și pentru inițiative culturale, integrat într-un proiect amplu de regenerare urbană.

Prin expoziția „Under Construction”, publicul are ocazia să vadă acest spațiu într-un moment de tranziție, între istoria fostei fabrici și viitorul său rol în comunitate.

Curatorul expoziției, prof. univ. dr. Liviu-Florian Ștefan, rectorul Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca, spune că tocmai caracterul temporar al acestui moment dă forță proiectului.

„Spațiul acesta este atât de spectaculos și de generos pentru ceea ce va urma. Am avut ideea de a organiza o expoziție aici și ne bucurăm că a fost primită cu deschidere de echipa RIVUS. Ne-am dorit să facem ceva ce nu se întâmplă foarte des și, mai ales, ceva ce nu va mai putea fi făcut în aceeași formă altădată. Este limpede că nu mai putem exista separat: arta, business-ul, dezvoltarea și industria trebuie să coexiste și să colaboreze, pentru că avem nevoie unii de alții”, a declarat acesta.

Studenții UAD au reinterpretat memoria fostei fabrici Carbochim

Pentru studenții implicați, proiectul a însemnat mai mult decât realizarea unor lucrări într-un spațiu neconvențional. Procesul de creație a inclus documentare, explorarea istoriei locului și încercarea de a aduce în prim-plan poveștile oamenilor care au lucrat de-a lungul timpului în fabrica de abrazive Carbochim.

Multe dintre lucrări pornesc de la elementele definitorii ale spațiului industrial: structuri metalice, suprafețe brute, urme ale fostei activități și atmosfera specifică unei hale aflate între trecut și viitor.

Rezultatul este o expoziție care nu doar ocupă temporar un spațiu industrial, ci îl pune în valoare și îl transformă într-un punct de dialog între artiști, public și oraș.

Cum poate fi vizitată expoziția „Under Construction”

Expoziția poate fi vizitată până pe 26 iunie 2026, în Hala cu Arcade din incinta RIVUS Cluj-Napoca, de pe strada Porțelanului C33.

Accesul este gratuit, însă se face exclusiv pe bază de programare prealabilă, în grupuri organizate și însoțite de personal autorizat, deoarece expoziția se află într-un șantier activ.

Programul de vizitare este miercuri, joi și vineri, între orele 17:00 și 19:00.

Înscrierile se fac online aici:
https://inscriereunderconstruction.netlify.app/

Despre RIVUS

RIVUS este dezvoltat de companiile IULIUS și Atterbury Europe și reprezintă cel mai amplu proiect de regenerare urbană aflat în dezvoltare în România. Proiectul presupune transformarea fostei platforme industriale Carbochim într-o nouă destinație pentru comunitate, cu funcțiuni de retail, cultură, entertainment, birouri, restaurante, servicii și spații dedicate timpului liber.

Investiția depășește 550 de milioane de euro și include reconversia a două clădiri de patrimoniu industrial, amenajarea unui parc de 52.000 mp, accesibilizarea malului Someșului și realizarea unor noi conexiuni de mobilitate pentru oraș.

Prin expoziția „Under Construction”, RIVUS arată încă din această etapă direcția proiectului: păstrarea memoriei industriale a locului și transformarea fostei platforme Carbochim într-un spațiu deschis comunității.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Eveniment

O seară de poveste în inima Clujului: magia operetei revine la Palatul Bánffy într-un concert spectaculos sub cerul verii

Diana Petrescu

Published

on

Cluj-Napoca se pregătește să găzduiască unul dintre cele mai elegante și emoționante evenimente culturale ale verii. Pe 5 iulie 2026, curtea fermecătoare a Palatului Bánffy va răsuna din nou de acordurile celor mai iubite operete, în cadrul celei de-a VIII-a ediții a Concertului de la Palatul Bánffy – un eveniment care a devenit deja o tradiție culturală emblematică pentru oraș.

Există seri care trec neobservate și există seri care rămân în suflet pentru totdeauna. Concertul de la Palatul Bánffy face parte din cea de-a doua categorie. Nu este doar un spectacol muzical, ci o experiență care reunește generații, familii și prieteni într-un decor de poveste, unde muzica, arhitectura și emoția se întâlnesc într-o armonie perfectă.

Când istoria și muzica creează magie

Palatul Bánffy, una dintre cele mai frumoase clădiri baroce din Transilvania, oferă cadrul ideal pentru o astfel de seară specială. Curtea interioară, încărcată de istorie și eleganță, se transformă pentru câteva ore într-o scenă în aer liber unde publicul este invitat să descopere farmecul operetei într-o atmosferă unică.

Pe măsură ce soarele apune peste centrul istoric al Clujului, iar luminile serii îmbracă palatul într-o aură romantică, primele acorduri muzicale vor transporta spectatorii într-o lume a rafinamentului, a iubirii și a poveștilor nemuritoare.

Cele mai frumoase operete, într-un program excepțional

Ediția din acest an aduce în fața publicului creațiile unor compozitori legendari care au definit istoria operetei europene: Huszka Jenő, Kálmán Imre și Lehár Ferenc.

Programul artistic a fost conceput de Plesa Róbert, care a realizat o selecție atentă și echilibrată, îmbinând cele mai cunoscute și iubite arii cu adevărate bijuterii muzicale mai rar interpretate pe scenă. Astfel, atât iubitorii genului, cât și cei care descoperă opereta pentru prima dată vor avea parte de surprize și momente memorabile.

Artiști de prestigiu din Transilvania și invitați speciali din Budapesta

Pe scena amplasată în curtea Palatului Bánffy vor urca artiști apreciați din Cluj și din întreaga Transilvanie:

  • Kolcsár Katalin
  • Modra Noémi
  • Rétyi Zsombor
  • Peti Tamás Ottó
  • Rigmányi István
  • Plesa Róbert

Evenimentul va avea și doi invitați de onoare care conferă o dimensiune internațională serii.

Publicul va avea ocazia să o asculte pe Fischl Mónika, laureată a prestigiosului Premiu Kossuth și una dintre cele mai apreciate artiste ale Teatrului de Operetă din Budapesta, alături de Ninh Duc Hoang Long, tenor recunoscut pe scene importante din Europa și Asia pentru vocea sa impresionantă și interpretările sale spectaculoase.

O rampă de lansare pentru noile generații

Unul dintre cele mai frumoase aspecte ale acestui concert este susținerea tinerelor talente. Organizatorii oferă și în acest an șansa unor artiști aflați la început de drum să urce pe aceeași scenă alături de nume consacrate.

Astfel, două eleve talentate ale Școlii de Măiestrie KvintEsszencia, Biró Anna și Somogyi Eszter, vor avea ocazia să își demonstreze talentul în fața unui public numeros și exigent.

Muzică, dans și spectacol vizual

Concertul nu va fi doar o experiență auditivă, ci și una vizuală. Coregrafiile spectaculoase semnate de Vlad Sebastian vor aduce un plus de eleganță și dinamism întregului eveniment.

Acompaniamentul muzical va fi asigurat de o orchestră de cameră de înalt nivel artistic, coordonată de concertmaestrul Gyenge Zoltán Balázs, garantând astfel o interpretare impecabilă a fiecărei lucrări.

O gazdă care va conduce publicul prin universul operetei

Seara va fi prezentată de actrița Fodor Réka, care prin farmecul, eleganța și naturalețea sa va ghida spectatorii prin universul fascinant al operetei, oferind context și povești care vor transforma fiecare moment într-o experiență și mai profundă.

Un eveniment pe care nu trebuie să îl ratezi

Într-o perioadă în care cultura autentică devine tot mai prețioasă, Concertul de la Palatul Bánffy reprezintă o invitație la frumusețe, emoție și conexiune umană.

Fie că sunteți pasionați de muzica clasică, iubitori ai operetei sau pur și simplu căutați o experiență deosebită într-o seară de vară, acest eveniment promite să ofere momente de neuitat într-unul dintre cele mai spectaculoase decoruri din Cluj-Napoca.

Pe 5 iulie 2026, lăsați-vă purtați de muzică, sub cerul liber, în inima orașului.

Informații eveniment

📅 Data: 5 iulie 2026
📍 Locația: Curtea Palatului Bánffy, Cluj-Napoca
🎼 Eveniment: Concertul de la Palatul Bánffy – Ediția a VIII-a

Bilete

Biletele pot fi achiziționate online de aici:

👉 https://eventbook.ro/music/bilete-banffy-palotakoncert-8?hall=palatul-banffy-cluj-napoca

Rezervă-ți locul din timp și fii parte din una dintre cele mai elegante seri culturale ale verii clujene!

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

Transilvania Healing Center repune Clujul pe harta Europei printr-o abordare inovatoare a sănătății integrative și terapiilor prin frecvență

Stefania Heinz

Published

on

Locul unde speranța întâlnește inovația

Într-o lume în care tot mai mulți oameni se confruntă cu oboseală cronică, stres, anxietate, probleme digestive, afecțiuni inflamatorii și provocări de sănătate care le afectează calitatea vieții, mulți caută răspunsuri dincolo de abordările convenționale. Caută soluții care să privească omul ca întreg, să înțeleagă cauzele dezechilibrelor și să ofere o perspectivă nouă asupra stării de bine.

La Cluj-Napoca, un oraș recunoscut pentru inovație, educație și dezvoltare, Transilvania Healing Center își propune să aducă o nouă perspectivă asupra sănătății integrative, atrăgând anual persoane din întreaga țară și din străinătate interesate de evaluări complexe și terapii non-invazive bazate pe tehnologii moderne.

Pentru mulți dintre cei care îi trec pragul, experiența începe cu o întrebare simplă:

„Dacă există o altă cale?”

Povestea care a inspirat un proiect unic

În spatele Transilvania Healing Center se află o experiență profund personală.

După ani întregi de căutări, provocări și încercări de a-și recăpăta echilibrul, antreprenorul Sorin Gadola a descoperit importanța unei abordări integrate asupra sănătății. Experiența sa personală l-a determinat să exploreze metode complementare de susținere a organismului, punând accent pe stilul de viață, alimentație, evaluări funcționale și terapii cu frecvente.

Din această căutare s-a născut o viziune.

O viziune care avea să aducă la Cluj concepte și tehnologii întâlnite în centre internaționale de sănătate integrativă și care să ofere oamenilor șansa de a privi sănătatea dintr-o perspectivă diferită.

Astfel a luat naștere Transilvania Healing Center.

O experiență diferită pentru pacienți

Mulți dintre cei care ajung aici spun același lucru:

„Pentru prima dată am simțit că cineva încearcă să privească imaginea de ansamblu.”

Nu doar simptomul.

Nu doar rezultatul unei analize.

Nu doar problema de moment.

Ci întreaga persoană.

În cadrul centrului sunt utilizate tehnologii moderne de evaluare și monitorizare care contribuie la identificarea dezechilibrelor funcționale și la realizarea unor programe personalizate.

Aceste informații sunt integrate într-o abordare complexă care poate include recomandări nutriționale, modificări ale stilului de viață, suplimente și terapii complementare.

Pentru mulți oameni, simplul fapt că aceste evaluări sunt non-invazive reprezintă un avantaj important.

Oameni care vin cu speranță

Printre cei care ajung la Transilvania Healing Center se află persoane de toate vârstele.

Părinți care își doresc să exploreze soluții complementare pentru copiii lor.

Adulți care se confruntă de ani de zile cu probleme digestive, balonare, reflux, oboseală sau stres permanent.

Persoane care caută să înțeleagă mai bine dezechilibrele asociate proceselor inflamatorii și provocărilor autoimune.

Oameni care au trecut prin numeroase consultații și care simt că încă nu au găsit răspunsurile pe care le caută.

Pentru mulți dintre ei, cea mai mare schimbare nu este doar una fizică.

Este emoțională.

Este sentimentul că există încă speranță.

Că există încă opțiuni.

Că există încă oameni care îi ascultă.

Tehnologia și viitorul sănătății integrative

În ultimii ani, interesul pentru terapiile complementare și pentru tehnologiile de evaluare non-invazivă a crescut la nivel mondial.

Tot mai mulți oameni caută metode prin care să înțeleagă mai bine modul în care funcționează organismul lor și cum pot contribui activ la propria stare de bine.

Transilvania Healing Center face parte din această nouă generație de centre care combină tehnologia, evaluarea complexă și abordarea personalizată.

Nu există două persoane identice.

Nu există două istorii de sănătate identice.

De aceea, fiecare pacient este privit ca un caz unic.

Clujul devine o destinație pentru sănătatea integrativă

Ani la rând, Clujul a fost cunoscut pentru universități, IT, inovație și marile evenimente internaționale.

Astăzi, prin proiecte precum Transilvania Healing Center, orașul își consolidează poziția și în domeniul sănătății integrative.

Pacienți din diferite colțuri ale lumii aleg să viziteze Clujul pentru a descoperi această abordare modernă, centrată pe om și pe nevoile sale individuale.

Pentru mulți dintre ei, experiența nu înseamnă doar o vizită la o clinică.

Înseamnă începutul unei noi perspective asupra propriei sănătăți.

Mai mult decât o clinică

Transilvania Healing Center nu își propune să fie doar un centru de evaluare și terapii complementare.

Își propune să fie un loc în care oamenii găsesc răspunsuri.

Un loc în care sunt ascultați.

Un loc în care sănătatea este privită în ansamblu.

Un loc în care tehnologia, experiența și grija pentru pacient se întâlnesc.

Iar pentru mulți dintre cei care îi trec pragul, acesta este motivul pentru care revin.

Pentru că uneori, cea mai mare schimbare începe atunci când cineva îți oferă șansa să privești sănătatea dintr-o perspectivă complet nouă.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

RO-ALERT de vreme severă în Cluj: Autoritățile avertizează populația să evite deplasările

Maria Costea

Published

on

Clujenii au primit miercuri, 11 iunie, un mesaj RO-ALERT de tip „Alertă Extremă”, emis din cauza fenomenelor meteorologice periculoase prognozate pentru următoarele ore. Avertizarea vizează întreg județul Cluj și anunță condiții severe de instabilitate atmosferică, cu risc crescut pentru populație și bunuri.

Potrivit mesajului transmis prin sistemul RO-ALERT, în intervalul 11 iunie, ora 12:00 – 12 iunie, ora 10:00, sunt așteptate averse torențiale cu acumulări de apă între 40 și 60 de litri pe metru pătrat, intensificări puternice ale vântului cu viteze cuprinse între 70 și 90 km/h, vijelii și căderi de grindină de dimensiuni medii.

Autoritățile atrag atenția că aceste fenomene pot produce pagube materiale, pot afecta traficul rutier și pot crea situații periculoase pentru persoanele aflate în aer liber. În acest context, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Cluj recomandă cetățenilor să limiteze deplasările la strictul necesar și să evite zonele expuse riscurilor.

Recomandările autorităților

Pentru a preveni incidentele, populația este sfătuită să:

  • Evite deplasările în timpul manifestării fenomenelor severe;
  • Se adăpostească în clădiri sigure și să evite spațiile deschise;
  • Nu staționeze sub copaci, stâlpi de electricitate sau panouri publicitare;
  • Asigure obiectele care pot fi luate de vânt de pe balcoane și din curți;
  • Urmărească informațiile și actualizările transmise de autorități.

Meteorologii avertizează că precipitațiile abundente pot provoca acumulări importante de apă în zonele joase, iar rafalele puternice de vânt pot duce la ruperea unor arbori sau la avarierea infrastructurii.

Autoritățile rămân în alertă

Echipajele de intervenție din cadrul ISU Cluj sunt pregătite să acționeze în cazul producerii unor situații de urgență generate de vremea severă. Cetățenii sunt încurajați să respecte recomandările oficiale și să apeleze numărul unic de urgență 112 doar în situații care necesită intervenție imediată.

Avertizarea rămâne în vigoare până joi dimineață, la ora 10:00, perioadă în care condițiile meteo pot deveni periculoase în mai multe zone ale județului Cluj.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

Grigorescu intră în șantier, iar circulația se schimbă serios în zona Someșului

Anamaria Ioana

Published

on

Iată un articol potrivit pentru Facebook, site local de știri sau postare informativă:

Grigorescu intră în șantier, iar circulația se schimbă serios în zona Someșului

Începând cu 8 iunie, zona Grigorescu intră într-o nouă etapă de lucrări care va afecta semnificativ traficul rutier și transportul public.

Autoritățile demarează construcția podului provizoriu care va asigura legătura dintre Splaiul Independenței și Bulevardul 1 Decembrie 1918, o soluție necesară pentru desfășurarea lucrărilor din zonă și menținerea conexiunii între cele două maluri ale Someșului.

Șoferii trebuie să se pregătească pentru restricții de circulație, închideri temporare de străzi și modificări importante ale traseelor de transport public. Mai multe linii de autobuz vor circula pe rute alternative, iar accesul în anumite zone va fi limitat pe durata șantierului.

Potrivit estimărilor, lucrările și restricțiile aferente vor rămâne în vigoare până la finalul lunii iulie, perioadă în care traficul din cartierul Grigorescu și din zona Someșului va fi semnificativ influențat.

Șoferii sunt sfătuiți să își planifice din timp deplasările și să utilizeze rute alternative pentru a evita aglomerația.

Lucrările vor afecta semnificativ circulația rutieră și transportul public până în data de 29 iulie, perioadă în care șoferii și călătorii trebuie să se aștepte la restricții importante în zonă.

Ce străzi vor fi afectate

Autoritățile au anunțat următoarele măsuri:

• Închiderea totală a străzii George Coșbuc, pe tronsonul dintre Splaiul Independenței și Aleea Stadionului.
• Restricționarea circulației pe banda 1 de pe Splaiul Independenței, pe sensul dinspre Pod Napoca spre Pod Garibaldi.
• Restricționarea circulației pe Bulevardul 1 Decembrie 1918, pe sensul dinspre strada Giuseppe Garibaldi spre Pod Napoca, unde traficul se va desfășura alternativ pe o singură bandă.

Pentru șoferii care vin dinspre Plopilor și Podul Garibaldi spre centrul orașului, ruta alternativă recomandată este: Pod Garibaldi – Splaiul Independenței – strada Uzinei Electrice – Aleea Stadionului – strada George Coșbuc.

Modificări importante pentru transportul public

Lucrările vor afecta și transportul în comun. Liniile 30, M26 și 54N vor circula pe trasee deviate, iar mai multe stații vor fi suspendate temporar. Printre acestea se numără Cluj Arena, Hotel Radisson, Chios și Splaiul Independenței. În schimb, vor fi introduse stații alternative pe strada Uzinei Electrice și în zona Aleea Stadionului.

Vestea bună pentru locuitorii cartierului Grigorescu este că liniile 26, 26L, 27, 28, 28B, 41 și 44, precum și tramvaiele 101 și 102, vor circula pe traseele obișnuite.

Autoritățile recomandă șoferilor să își planifice din timp deplasările și să folosească rute alternative pentru a evita aglomerația din zona șantierului.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era

Era